Obsługa prawna szkody

Home Rzeczoznawca samochodowy Wrocław

Rzeczoznawca samochodowy Wrocław, pomoc uprawnionego rzeczoznawcy samochodowego

Usług rzeczoznawcy samochodowego najczęściej szukają osoby, które nie są zadowolone z wartości uszkodzeń ich auta oszacowanej przez ubezpieczalnie. Od takiej decyzji zawsze można się odwołać i zlecić ekspertyzę niezależnemu rzeczoznawcy. Decydują na to również klienci, chcący kupić samochód i potwierdzić jego stan rzeczywisty.

Jak do nas dojechać z Wrocławia?

Uzyskaj pomoc:
tel. 781 708 007

Auta zastępcze:
tel.: 781 668 007

Pomoc rzeczoznawcy samochodowego Wrocław

Rzeczoznawca samochodowy Wrocław jest ekspertem w zakresie techniki samochodowej, specjalizujący się w wycenie pojazdów. Może również określać wartość szkód na uszkodzonych pojazdach oraz określać przyczyny w jakich powstały. Do jego kompetencji należy przygotowanie rekonstrukcji zdarzeń drogowych (wypadków). Określa on, jak doszło do zdarzenia oraz z jaką prędkością poruszały się samochody, które wzięły udział w zdarzeniu. Tak przygotowana opinia może pomóc w określeniu sprawcy wypadku.

Usługi te przeważnie świadczone są na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych. Na podstawie sporządzonego kosztorysu, wypłacane jest odszkodowanie. Z usług rzeczoznawcy mogą też korzystać klienci prywatni oraz warsztaty samochodowe. Rzeczoznawcy pracują także na zlecenie sądu.

 

Jak wybrać odpowiedniego rzeczoznawcę samochodowego?

 

Wybierając rzeczoznawcę samochodowego należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie i opinie. Niezwykle ważne jest, aby spełniał on warunki ustalone w prawie o ruchu drogowym. Według niego rzeczoznawca powinien:

 • posiadać co najmniej 2-letnią praktykę zawodową związaną z motoryzacją,
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • nie być karany wyrokiem sądu,
 • posiadać prawo jazdy kategorii A, B, C1 lub D,
 • posiadać odpowiedni certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego, wydany przez jednostkę akredytowaną,
 • być wpisany na listę rzeczoznawców.

 

Sprawdzenie, czy dany rzeczoznawca ma właściwe uprawnienia jest bardzo łatwe – lista rzeczoznawców samochodowych jest ogólnie dostępna. Gdy opinia rzeczoznawcy jest potrzebna w urzędzie lub ubezpieczalni, warto skorzystać z usług profesjonalisty – jego dane powinny figurować w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.

 

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?

 

Właściciele pojazdów potrzebują wyceny pojazdów w wielu sytuacjach. Pomoc rzeczoznawcy jest nieoceniona w następujących sytuacjach:

 • przed sprzedażą pojazdu, zwłaszcza, gdy jest to rzadki model. Rzeczoznawca pomoże określić wartość pojazdu, stan techniczny i autentyczność przebiegu, co jest ważne dla potencjalnego kupującego,
 • przez zakupem pojazdu – specjalista sprawdzi, czy pojazd jest bezwypadkowy, oraz czy dane podane przez sprzedającego są zgodne z rzeczywistością,
 • do dochodzenia od ubezpieczyciela – ekspert obliczy, jak duże są szkody na uszkodzonym pojeździe,
 • po naprawie samochodu – rzeczoznawca określi, czy naprawy zostały wykonane prawidłowo, oraz czy warsztat zastosował technologię zgodne ze sztuką,
 • przed sprowadzeniem uszkodzonego pojazdu z zagranicy – wartość celna takiego pojazdu jest niższa niż nieuszkodzonego, opinia eksperta może być przydatna w sporach celnych.

 

Jak przygotować się do spotkania ze rzeczoznawcą?

 

Przed wizytą warto zebrać jak największy zestaw dokumentów, niezależnie od tego w jakim celu udajemy się do rzeczoznawcy. Pomogą one zapoznać się ze sprawą. Istotne mogą okazać się:

 • zdjęcia miejsca wypadku / kolizji,
 • ekspertyza przygotowana przez firmę ubezpieczeniową,
 • notatki policji,
 • opis zdarzenia drogowego, wykonany przez klienta,
 • inne istotne materiały, np. spis uszkodzeń, które nie zostały ujęte przez ubezpieczalnie.

Trzeba też wiedzieć, że ubezpieczyciel nie prawa odmówić udzielenia informacji i dokumentów zebranych w celu ustalenia odpowiedzialności ubezpieczalni oraz wysokości wypłaconego odszkodowania.

Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia w kwestii odszkodowań. Chętnie podejmiemy się Twojej sprawy - zajmiemy się nią kompleksowo i co najważniejsze skutecznie.