Kosztorys napraw

Home Kosztorys napraw

Kosztorys napraw - co zrobić z zaniżonym kosztorysem?

Właścicielom pojazdów uszkodzonych w wyniku zdarzeń drogowych przysługuje odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej po przeprowadzeniu oględzin pojazdu sporządza kosztorys. Niestety zdarza się, że wartość należnego odszkodowania określona na podstawie kosztorysu jest zaniżona. Warto dowiedzieć się, co zrobić, by otrzymać świadczenie adekwatne to poniesionej szkody.

Uzyskaj pomoc:
tel. 781 708 007

Auta zastępcze:
tel.: 781 668 007

Przygotowanie kosztorysu przez niezależnego rzeczoznawcę

Najprostszym sposobem na uniknięcie zaniżonego odszkodowania jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Doświadczony specjalista posiadający stosowane uprawnienia po dojechaniu na miejsce postoju uszkodzonego pojazdu dokonuje jego szczegółowych oględzin. Przeprowadzana jest dokładna analiza uszkodzeń i sporządzana dokumentacja fotograficzna.

 

Podczas oględzin rzeczoznawca w pierwszej kolejności bierze pod uwagę uszkodzenia widoczne gołym okiem. Kolejnym krokiem jest weryfikacja stanu technicznego podwozia oraz sprawdzenia geometrii kół. Zdarza się, że w wyniku kolizji dochodzi do powstania uszkodzeń niewidocznych na pierwszy rzut oka.

 

W sytuacji, gdy po odkręceniu uszkodzonych elementów przez mechanika na jaw wychodzą dodatkowe zniszczenia, konieczne jest przeprowadzenie oględzin uzupełniających. Na podstawie zebranych informacji rzeczoznawca przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego sporządza kosztorys. W dokumencie tym wskazuje się nie tylko sposób naprawy, ale również rodzaj zastosowanych części zamiennych, a także szacowany czas trwania poszczególnych prac naprawczych. Kosztorys naprawy stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania.

Weryfikacja kosztorysu przesłanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel uszkodzonego pojazdu powinien otrzymać odszkodowanie adekwatne do poniesionej straty. Niestety większość firm ubezpieczeniowych zaniża wartość naliczanych świadczeń. W sytuacji, gdy poszkodowanemu wydaje się, że kosztorys naprawy został zaniżony, możliwe jest zlecenie jego weryfikacji niezależnemu ekspertowi.

 

Weryfikacja kosztorysu rozpoczyna się od sprawdzenia oznaczeń i symboli znajdujących się w dokumencie. Do najczęściej stosowanych nadużyć należy wpisywanie zamienników zamiast części oryginalnych, a także zaniżanie kosztów robocizny poprzez zmniejszenie stawki za roboczogodzinę i ograniczenie ilości czasu potrzebnego do naprawy uszkodzonego elementu.

 

Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego jedynie części oryginalne zapewniają poprawną eksploatację pojazdu, dlatego jedynie takie części powinny być uwzględniane w kosztorysach. Inne powszechnie stosowane metody obniżania wartości odszkodowania to zaniżenie wartości pojazdu, uwzględnianie amortyzacji uszkodzonych części zamiennych, wpisywanie niedostatecznej ilości materiałów potrzebnych do naprawy, a także zlecanie naprawy, a nie wymiany uszkodzonych elementów.

 

Weryfikacja kosztorysu przez niezależnego rzeczoznawcę to działanie, w wyniku którego poszkodowany może uzyskać odszkodowanie wyższe nawet o kilka tysięcy złotych. Warto pamiętać, że właściciel auta ma aż 3 lata na odwołanie się od niekorzystnej decyzji. Dochodzenie swych praw staje się niemożliwe po przedawnieniu się sprawy lub po podpisaniu ugody z zakładem ubezpieczeń.

Zadzwoń
PO WYPADKU
Pomożemy Ci od A do Z.
tel. 781 708 007
tel. 781 668 007

Opinie Klientów:

Waldemar SzpotkowskiWaldemar Szpotkowski
16:02 02 Feb 22
Polecam z czystym sumieniem.Pan Tomek zajął się obsługą po wypadku od A do Z. Auto zastępcze bardzo czyste i zadbane. Pełen profesjonalizm.Jeszcze raz dziękuję!
Grzegorz KościakGrzegorz Kościak
15:45 19 Jan 22
Super firma, uczciwość, życzliwość, sedeczność, współczucie i chęć niesienia pomocy, to dobra cecha ktora ich wyróżnia ze dzisiejszego biznesowego świata. Polecam 👍
Aleksander SzczuckiAleksander Szczucki
20:37 17 Jan 22
Szanowni warto skorzystać z usług tej firmy.Nie musiałem się wysilać z papierami . Wszystko ogarnięte z ubezpiecztcielem bez mojego udziału, bez proszenia się i za rozsądne pieniądze.Polecam w 100%
Dominika FrygiesDominika Frygies
19:57 17 Jan 22
Profesjonalne podejście do sprawy. Wszystko załatwione szybko i bez zbędnych problemów. Dobrze że trafiłam na Pana Tomasza i nie musiałam sama załatwiać tych wszystkich formalności. Jeszcze raz dziękuje i serdecznie POLECAM!!
Paulina KosimPaulina Kosim
16:48 29 Dec 21
Firma godna polecenia. Bardzo profesjonalne podejście do sprawy. Sprawne przeprowadzenie całego procesu likwidacji szkody. Dostarczenie auta zastępczego w szybkim czasie. Auto zastępcze zadbane, sprawne technicznie, komfortowe. Serdecznie polecam.
js_loader
Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia w kwestii odszkodowań. Chętnie podejmiemy się Twojej sprawy - zajmiemy się nią kompleksowo i co najważniejsze skutecznie.